آیین همسرداری (آیت الله خوشوقت )

بسم الله الرحمن الرحیم

     چند سال پیش برای نماز  به مسجد امام حسن مجتبی علیه السلام واقع در خیابان دکتر شریعتی رفتم . حکیم فرزانه حضرت آیت الله خوشوقت (اعلی الله مقامه) در آن مسجد نورانی اقامه نماز می فرمودند. ایشان پس از خاتمه نماز و دعا ؛ در گوشه مسجد جلوس و شاگردان و نمازگزاران دور ایشان حلقه می زدند و با طرح سئوال ، یا شنیدن مواعظ ایشان که توام بود با ،  صوت دلنشین و لحن مشفقانه ،  هر یک به سهم خود از دریای حکمت و معرفت این عبد صالح خدا ؛ بهره ها می بردند.

    آن شب برادری که ظاهراً (العیاذ بالله )دعوای شدیدی با خانواده ی خود داشت ، اولین کسی بود که سئوال خود را با حالتی عصبانی با این مضمون از ایشان پرسید « حاج آقا اگر خانم کارهای منزل را  درست انجام نده چکار باید کرد!؟» آیت الله خوشوقت فرمودند :زن وظیفه ای برای کار در خانه ندارد. آن برادر با شنیدن پاسخ با دستپاچگی بصورتی که گمان می رفت می خواهد میکروفن را از جلوی ایشان بردارد ! گفت حاج آقا  بلندگو را قطع کنید و اشاره به طبقه بالای مسجد کرد و گفت خانم آن بالا نشسته !!! این حرکت وی با عث خنده ی حضار و  آیت الله خوشوقت شد. ایشان فرمودند:

 بگذارید ایشان هم سخنان را بشنوند زن وظیفه ی کار در منزل ندارد ولی شما اگر کاری به کار ایشان نداشته باشید ، خودشان کارهای خانه را به خوبی انجام می دهند هفته ای دو بار خانواده ی خود را به گردش ببرید و هر روز ساعتی را برای شنیدن حرف های همسرتان وقت بگذارید . چرا که اگر این کار را انجام ندهید ممکن است خدای ناخواسته همسرتان حرف های خود را با نامحرم طرح نماید.

    اگر تامل کنیم عمل به این سخنان ساده و کوتاه ، از بروز بسیاری  مشکلات درخانواده ها جلوگیری می نماید . خداوند متعال روح ملکوتی آن عزیز حکیم را با نبی اکرم صلی الله علیه و اله محشور نماید . آمین

/ 0 نظر / 76 بازدید