فقلت استغفروا ربکم انه کان غفارا

فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کَانَ غَفَّارًا ﴿۱۰﴾یُرْسِلِ السَّمَاء عَلَیْکُم مِّدْرَارًا ﴿۱۱﴾وَیُمْدِدْکُمْ بِأَمْوَالٍ وَبَنِینَ وَیَجْعَل لَّکُمْ جَنَّاتٍ وَیَجْعَل لَّکُمْ أَنْهَارًا ﴿۱۲﴾

و گفتم از پروردگارتان آمرزش بخواهید که او همواره آمرزنده است 

{تا} بر شما از آسمان باران پى در پى فرستد

و شما را به اموال و پسران یارى کند و برایتان باغها قرار دهد و نهرها براى شما پدید آورد

 

فقلت استغفروا ربکم انه کان غفارا

در این جمله دعوت قوم را به اینکه استغفار کنید تعلیل کرده به اینکه : (آخر پروردگارتان غفار است )، و (غفار) که صیغه مبالغه است، معناى کثیر المغفره را مى دهد، و مى فهماند علاوه بر اینکه کثیر المغفره است، مغفرت سنت مستمرى او است.

اثر استغفار از گناهان در رفع مصائب و بلایا و فتح باب نعمت ها 

یرسل السماء علیکم مدرار

کلمه (یرسل ) به خاطر اینکه جواب امر (استغفار کنید) است، به جزم خوانده مى شود، و مراد از کلمه (سماء) ابر آسمان است، و کلمه (مدرارا) به معناى کثیر الدرور است یعنى بسیار ریزنده. و معناى آیه این است که : اگر از خدا طلب مغفرت کنید، ابر بسیار ریزنده و بارنده را به سویتان مى فرستد.

 

و یمددکم باموال و بنین

کلمه (امداد) به معناى رساندن مدد به دنبال مدد دیگر است، و مدد به معناى هر چیزى است که آدمى را در رسیدن به حاجتش ‍ کمک کند،و اموال و فرزندان نزدیک ترین کمک هاى ابتدایى براى رسیدن جامعه انسانى به هدفهاى خویش است.

 

و یجعل لکم جنات و یجعل لکم انهار

(جنات ) و (انهار) دو تا از اقسام مال است، لیکن از آنجایى که از سایر اقسام مال نسبت به ضروریات زندگى بشر دخالت گسترده ترى دارند در آیه اختصاص به ذکر یافتند.

و از نوح (علیه السلام) حکایت مى کند که به قوم خود وعده فراوانى نعمتهاى و تواتر آن را مى دهد، به شرطى که از پروردگار خود طلب مغفرت گناهان کنند. پس معلوم مى شود استغفار از گناهان اثر فورى در رفع مصائب و گرفتاریها و گشوده شدن درب نعمتهاى آسمانى و زمینى دارد، مى فهماند بین صلاح جامعه انسانى و فساد آن، و بین اوضاع عمومى جهان ارتباطى برقرار است، و اگر جوامع بشرى خود را اصلاح کنند، به زندگى پاکیزه و گوارایى مى رسند، و اگر به عکس عمل کنند عکس آن را خواهند داشت.

این معنا از آیه شریفه زیر هم استفاده مى شود که فرموده : (ظهر الفساد فى البر و البحر بما کسبت ایدى الناس )، و همچنین آیه زیر که مى فرماید: (و ما اصابکم من مصیبه فبما کسبت ایدیکم )، و آیه شریفه (و لو ان اهل القرى امنوا و اتقوا لفتحنا علیهم برکات من السماء و الارض )

حضرت علامه طباطبایی اعلی الله مقامه _ تفسیر المیزان

/ 0 نظر / 147 بازدید